09 427 0044 Location / Hours

Indoor Slalom Championships – Results

Ski Racing Opportunities

Indoor Slalom Championships –  May 26th Results

  • Snowplanet Northern Slope
  • Temperature: – 4C
  • Chief of Race:    Brady Aylwin
  • Time Keeper:  Duane Barakat
  • Verification:  Michelle Simpson

Ski Race Results

Under 8 Girls

Rank Bib # First Name Surname Run 1 Run 2 Run 3 Run 4 Total
1 6 Hope Wang 31.19 32.29 31.03 31.47 125.98
1 Sophia Liu DQ (49.93) 33.39 32.36 32.10 DQ

Under 8 Boys

Rank Bib # First Name Surname Run 1 Run 2 Run 3 Run 4 Total
1 3 Brody Hollinger 27.65 27.01 25.37 25.76 105.79
2 5 Christian Li 27.53 26.51 26.94 27.91 108.89
3 6 Kingsley Chen 29.81 29.37 30.06 28.20 117.44
4 2 Jackson Fawcet 34.07 33.30 33.40 34.45 135.22
5 10 Jacques Chetwynd 31.42 31.44 47.83 38.23 148.92
6 4 Nico Fleming 40.48 39.45 39.56 38.75 158.24
7 1 James Ge 68.63 35.90 31.78 31.93 168.24
42 Oliver Mar 32.98 DQ (31.25) 27.64 29.64 DQ

Under 10 Girls

Rank Bib # First Name Surname Run 1 Run 2 Run 3 Run 4 Total
1 8 India Lynch-McEwan 25.30 24.29 24.77 24.78 99.14
2 10 Georgie Wilson 27.38 25.12 24.41 23.72 100.63
3 7 Anna Yuan 26.54 27.04 27.12 25.98 106.68
4 5 Anna O’Reilly 26.22 27.43 27.33 26.71 107.69
5 9 Christabella Hounigan 29.04 29.69 28.62 28.12 115.47
6 63 Gisele Chetwynd 31.32 31.29 32.51 31.96 127.08
7 4 Allegra Smith 35.71 36.67 36.40 34.75 143.53
8 2 Ava Bradley DQ (25.21) 24.38 24.77 28.14 DQ

Under 10 Boys

Rank Bib # First Name Surname Run 1 Run 2 Run 3 Run 4 Total
1 7 Cameron Barrett 21.81 21.90 21.80 22.08 87.59
2 12 Andrew Xin 27.14 26.66 25.88 25.27 104.95
3 9 Ben Baseden 28.85 28.86 26.91 27.34 111.96
4 8 Maximillian Marusich 30.79 29.90 28.10 29.00 117.79
5 13 Jack Moutter 31.50 29.30 28.85 29.00 118.65
6 36 Joseph Richwhite 33.21 33.04 32.52 32.78 131.55
11 Oscar Chesterman 25.83 33.07 25.31 DQ (25.06) DQ

Under 12 Girls

Rank Bib # First Name Surname Run 1 Run 2 Run 3 Run 4 Total
1 12 Nina Holbrook 20.32 20.41 20.37 20.26 81.36
2 15 Isabel Simpson 20.88 20.89 20.98 21.09 83.84
3 13 Dina Ehsankya 20.94 20.97 21.50 21.83 85.24
4 11 Tasmin Thomas 22.84 22.24 22.69 23.50 91.27
5 14 Chanel Marusich 30.87 30.93 31.80 32.10 125.70

Under 12 Boys

Rank Bib # First Name Surname Run 1 Run 2 Run 3 Run 4 Total
1 14 Oliver Finnegan 26.03 26.33 26.86 26.17 105.39
15 Reuben Adye DQ (23.55) 39.77 26.00 25.78 DQ
16 Jack Wilson DQ (20.20) 20.54 21.67 21.13 DQ

Under 14 Girls

Rank Bib # First Name Surname Run 1 Run 2 Run 3 Run 4 Total
1 23 Madeline Moffat 21.22 20.68 22.01 21.35 85.26
2 21 EJ Moffat 21.34 21.77 21.94 22.21 87.26
3 16 Morgan Antone 28.03 21.14 21.90 21.08 92.15
4 19 Jessica Finnegan 36.59 19.21 20.15 20.20 96.15
5 22 Hana Ehsankya 20.27 19.94 42.57 20.61 103.39
6 20 Zoe Parr 61.08 19.51 21.15 20.59 122.33

Under 14 Boys

Rank Bib # First Name Surname Run 1 Run 2 Run 3 Run 4 Total
1 30 Andre England 18.68 18.45 19.00 19.13 75.26
2 25 Anton Simpson 18.65 18.55 19.31 19.66 76.17
3 27 Will Francis 19.61 19.35 19.60 19.90 78.46
4 26 Alex Parr 19.29 19.60 20.10 20.49 79.48
5 24 Finn Holbrook 19.56 19.59 21.05 20.70 80.90
6 23 Flynn O’Reilly 21.10 20.96 22.36 22.59 87.01
7 22 Fergus Mathews 29.98 20.29 20.68 21.06 92.01
8 29 Cam Moverly 20.26 21.58 37.64 22.03 101.51
9 28 Christian French 27.79 36.23 25.38 25.06 114.46

Under 16 Girls

Rank Bib # First Name Surname Run 1 Run 2 Run 3 Run 4 Total
1 26 Jenna Johnson 17.90 17.59 18.29 18.44 72.22
2 34 Tess Porter 18.01 18.09 18.75 18.56 73.41
3 32 Charlie Francis 18.21 17.75 18.98 19.27 74.21
4 27 Molly Masfen 18.88 18.41 19.02 18.75 75.06
5 25 Meg Wallace 19.56 19.50 19.65 19.39 78.10
6 30 Roberta Gascu 19.40 19.18 19.87 19.76 78.21
7 62 Claudia Burling 20.21 19.66 20.50 20.15 80.52
8 29 Chloe Browne 20.28 20.14 21.14 20.88 82.44
9 31 Francesca Reade 21.49 19.85 20.18 21.02 82.54
10 28 Amelie Stow 21.06 20.83 21.69 21.94 85.52
11 24 Holly Richardson 25.61 24.83 25.99 25.02 101.45
33 Bella Browne 19.24 23.62 21.19 DQ DQ

Under 16 Boys

Rank Bib # First Name Surname Run 1 Run 2 Run 3 Run 4 Total
1 33 James Stanfield 17.61 17.10 17.76 17.85 70.32
2 32 Sam Woods 17.28 17.54 19.45 18.36 72.63
3 37 Lucas Quiroz Frankland 18.51 17.87 18.87 18.27 73.52
4 31 Jack Harman 18.31 18.56 19.04 18.89 74.80
5 38 Sam Finnegan 18.48 18.63 19.15 19.12 75.38
34 James Lomax 20.14 DNS DNS DNS DQ

Under 39 Mens

Rank Bib # First Name Surname Run 1 Run 2 Run 3 Run 4 Total
1 17 Oliver Hobman 17.70 18.37 18.27 18.44 72.78
41 Josh Crean DQ (32.38) 24.31 25.18 25.05 DQ

Over 40 Mens

Rank Bib # First Name Surname Run 1 Run 2 Run 3 Run 4 Total
1 19 Chris Miller 20.26 20.07 20.92 21.18 82.43
2 18 Stuart Anderson 23.62 21.80 21.02 20.75 87.19
3 20 Matt Holbrook 23.32 22.63 23.30 22.27 91.52
4 21 Stewart Lomax 20.95 21.88 50.66 24.04 117.53

Female Handicap Results

Rank Bib # Age Group First Name Surname Total Handicap Handicap Total
1 12 U 12 Nina Holbrook 81.36 -11.19 70.17
2 26 U 16 Jenna Johnson 72.22 -1.51 70.71
3 34 U 16 Tess Porter 73.41 -1.51 71.90
4 15 U 12 Isabel Simpson 83.84 -11.19 72.65
5 32 U 16 Charlie Francis 74.21 -1.51 72.70
6 27 U 16 Molly Masfen 75.06 -1.51 73.55
7 13 U 12 Dina Ehsankya 85.24 -11.19 74.05
8 25 U 16 Meg Wallace 78.1 -1.51 76.59
9 30 U 16 Roberta Gascu 78.21 -1.51 76.70
10 62 U 16 Claudia Burling 80.52 -1.51 79.01
11 23 U 14 Madeline Moffat 85.26 -5.93 79.33
12 11 U 12 Tasmin Thomas 91.27 -11.19 80.08
13 29 U 16 Chloe Browne 82.44 -1.51 80.93
14 31 U 16 Francesca Reade 82.54 -1.51 81.03
15 21 U 14 EJ Moffat 87.26 -5.93 81.33
16 8 U 10 India Lynch-McEwan 99.14 -15.73 83.41
17 28 U 16 Amelie Stow 85.52 -1.51 84.01
18 10 U 10 Georgie Wilson 100.63 -15.73 84.90
19 16 U 14 Morgan Antone 92.15 -5.93 86.22
20 19 U 14 Jessica Finnegan 96.15 -5.93 90.22
21 7 U 10 Anna Yuan 106.68 -15.73 90.95
22 5 U 10 Anna O’Reilly 107.69 -15.73 91.96
23 6 U 8 Hope Wang 125.98 -31.22 94.76
24 22 U 14 Hana Ehsankya 103.39 -5.93 97.46
25 9 U 10 Christabella Hounigan 115.47 -15.73 99.74
26 24 U 16 Holly Richardson 101.45 -1.51 99.94
27 63 U 10 Gisele Chetwynd 127.08 -15.73 111.35
28 14 U 12 Chanel Marusich 125.7 -11.19 114.51
29 20 U 14 Zoe Parr 122.33 -5.93 116.40
30 4 U 10 Allegra Smith 143.53 -15.73 127.80
33 U 16 Bella Browne DQ -1.51 DQ
1 U 8 Sophia Liu DQ -31.22 DQ
2 U 10 Ava Bradley DQ -15.73 DQ

Male Handicap Results

Rank Bib # Age Group First Name Surname Total Handicap Handicap Total
1 33 U 16 James Stanfield 70.32 -1.51 68.81
2 30 U 14 Andre England 75.26 -5.93 69.33
3 25 U 14 Anton Simpson 76.17 -5.93 70.24
4 32 U 16 Sam Woods 72.63 -1.51 71.12
5 7 U 10 Cameron Barrett 87.59 -15.73 71.86
6 37 U 16 Lucas Quiroz Frankland 73.52 -1.51 72.01
7 27 U 14 Will Francis 78.46 -5.93 72.53
8 17 U 39 Oliver Hobman 72.78 0 72.78
9 31 U 16 Jack Harman 74.8 -1.51 73.29
10 26 U 14 Alex Parr 79.48 -5.93 73.55
11 38 U 16 Sam Finnegan 75.38 -1.51 73.87
12 3 U 8 Brody Hollinger 105.79 -31.22 74.57
13 24 U 14 Finn Holbrook 80.9 -5.93 74.97
14 5 U 8 Christian Li 108.89 -31.22 77.67
15 19 40 + Chris Miller 82.43 -2.24 80.19
16 23 U 14 Flynn O’Reilly 87.01 -5.93 81.08
17 18 40 + Stuart Anderson 87.19 -2.24 84.95
18 22 U 14 Fergus Mathews 92.01 -5.93 86.08
19 6 U 8 Kingsley Chen 117.44 -31.22 86.22
20 20 40 + Matt Holbrook 91.52 -2.24 89.28
21 14 U 12 Oliver Finnegan 105.39 -11.19 94.20
22 29 U 14 Cam Moverly 101.51 -5.93 95.58
23 2 U 8 Jackson Fawcet 135.22 -31.22 104.00
24 28 U 14 Christian French 114.46 -5.93 108.53
25 21 40 + Stewart Lomax 117.53 -2.24 115.29
26 10 U 8 Jacques Chetwynd 148.92 -31.22 117.70
27 12 U 10 Andrew Xin 104.95 -15.73 120.68
28 4 U 8 Nico Fleming 158.24 -31.22 127.02
29 9 U 10 Ben Baseden 111.96 -15.73 127.69
30 8 U 10 Maximillian Marusich 117.79 -15.73 133.52
31 13 U 10 Jack Moutter 118.65 -15.73 134.38
32 1 U 8 James Ge 168.24 -31.22 137.02
33 36 U 10 Joseph Richwhite 131.55 -15.73 147.28
11 U 10 Oscar Chesterman DQ -15.73 DQ
42 U 8 Oliver Mar DQ -31.22 DQ
15 U 12 Reuben Adye DQ -11.19 DQ
16 U 12 Jack Wilson DQ -11.19 DQ
34 U 16 James Lomax DQ -1.51 DQ
41 U 39 Josh Crean DQ 0 DQ

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

 
NZTG Gold Member – Snowplanet
Tripadvisor – Certificate of Excellence Winner 2015 – Snowplanet
Qualmark 2017
Snowplanet – Tourism Industry Aotearoa Member
Snowplanet – Hospitality New Zealand Member 2015 – 2016
 

SIGN UP FOR EXCLUSIVE OFFERS

AND RECEIVE THE LATEST NEWS, EVENT DETAILS & SPECIALS