09 427 0044 Location / Hours

2019 Pre Nips- Challenger Cup Results

Pre-NIPS laid it down on Saturday!

Challenger Cup 2019

Whoa there was some fierce competition last Saturday at the Pre-NIPS Challenger cup, congratulations to everyone who took part. We can’t wait to see it all go down at Ruapheu and see how the results stack up.

Saturday 3rd August 2019
Snowplanet Northern Slope Temperature: – 4C
Chief of Race: Josh Edwards
Time Keeper: Duane Barakat

See below for full results!

Years 1-4 Girls SKI
Rank Bib # Name School Run 1 Run 2 Total
1 8 Anna Yuan Diocesan School for Girls 17.70 18.41 36.11
2 7 Allegra Smith Vauxhall Primary School 19.24 19.90 39.14
3 14 Constance Mason Bayfield Primary School 19.38 20.13 39.51
4 9 Hannah Nelson Marist School Herne Bay 19.86 21.40 41.26
5 2 Sienna Meikle Milford Primary School 20.24 21.60 41.84
6 6 Mia Meikle Milford Primary School 22.06 21.96 44.02
7 15 Alexia Liu St Cuthberts 22.65 23.80 46.45
8 1 Rachel Nelson Marist School Herne Bay 22.85 23.88 46.73
9 11 Lola Bicheno Ficino School 24.32 23.69 48.01
10 5 Amelia Huang St Cuthberts 24.56 24.99 49.55
11 3 Mikaela Topolsky Belmont Primary School 26.03 26.37 52.40
12 16 Emma Huang Ficino School 26.36 26.85 53.21
13 10 Arna Liang St Cuthberts 26.83 28.06 54.89
14 4 Ruby Bicheno Ficino School 31.93 31.21 63.14
Years 1-4 Boys SKI
Rank Bib # Name School Run 1 Run 2 Total
1 27 Kingsley Chen Sunnynook Primary School 18.05 19.05 37.10
2 25 Aiden Hao Ficino School 18.36 19.23 37.59
3 28 Jack Bentley Kristin School 19.62 19.55 39.17
4 24 Matteo Hazelwood Bayfield Primary School 20.49 20.61 41.10
5 23 Ethan Tang Campbells Bay Primary School 19.88 21.74 41.62
6 29 Taylor Hao Cockle Bay Primary School 21.29 21.17 42.46
7 21 Daniel Wang Kristin School 20.52 22.09 42.61
8 22 Jimmy Sutton Ponsonby Primary School 25.95 27.85 53.80
9 30 Jayden Deng Cockle Bay Primary School 29.47 28.88 58.35
10 20 Jack Craddock Ponsonby Primary School 68.84 19.09 87.93
Years 5-6 Girls SKI
Rank Bib # Name School Run 1 Run 2 Total
1 42 Grace Thomson Victoria Avenue School 18.28 18.99 37.27
2 43 Sienna McCaughan Bayfield Primary School 18.32 19.14 37.46
3 41 Caroline Kennar Bayfield Primary School 19.39 20.09 39.48
4 40 Alexandra Charlesworth Westmere Primary School 19.48 20.25 39.73
5 44 Meg Brew Victoria Avenue School 19.80 21.06 40.86
Years 5-6 Boys SKI
Rank Bib # Name School Run 1 Run 2 Total
1 54 Tom Pilkington Helensville Primary School 16.55 17.41 33.96
2 58 Magnus Maclean Bayfield Primary School 17.17 17.80 34.97
3 60 Joshua Gowing Westmere Primary School 17.88 17.58 35.46
4 50 Rowan Phillips Meadowbank School 17.69 18.09 35.78
5 52 Roman Orlowski Kings School 17.87 18.54 36.41
6 55 Max Sutton Ponsonby Primary School 18.34 18.42 36.76
7 65 Adam Hu Browns Bay School 18.48 18.51 36.99
8 59 Jamie Bargery Bayfield Primary School 18.25 18.97 37.22
9 64 Ben Mason Bayfield Primary School 18.95 19.23 38.18
10 61 Marco Hazelwood Bayfield Primary School 19.34 19.36 38.70
11 51 Dylan Lord Westmere Primary School 19.96 19.75 39.71
12 53 Zack Dunphy Ponsonby Primary School 20.21 20.26 40.47
13 57 Nelsen Meacham Ponsonby Primary School 21.37 21.21 42.58
14 56 Henry Coop Westmere Primary School 22.38 22.98 45.36
15 62 Quinn Zhang Browns Bay School 23.34 23.53 46.87
16 63 Jarvis Cowper Ficino School 28.81 27.39 56.20
Years 7-8 Girls SKI
Years 7-8 Boys SKI
Rank Bib # Name School Run 1 Run 2 Total
1 71 Phoebe Dobson Takapuna Normal Intermediate School 16.92 16.64 33.56
2 75 Molly Charlesworth St Cuthberts 17.41 17.97 35.38
3 72 Zoe Huang Auckland Normal Intermediate School 18.27 19.18 37.45
4 70 Carmen Selby Takapuna Normal Intermediate School 18.88 18.94 37.82
5 74 Tayla Coplestone Takapuna Normal Intermediate School 19.73 19.12 38.85
Rank Bib # Name School Run 1 Run 2 Total
1 83 Ashton McCaughan St Kentigern Boy’s School 16.51 17.11 33.62
2 81 Isaac Phillips Remuera Intermediate 17.01 17.27 34.28
3 84 Jack Brew Remuera Intermediate 17.75 18.49 36.24
4 87 Dylan Henderson Murrays Bay Intermediate 18.31 18.50 36.81
5 80 Oliver McGee Rosmini College 18.74 19.17 37.91
6 86 Nathaniel Brown Murrays Bay Intermediate 19.10 18.98 38.08
7 97 Sam Wilson Murrays Bay Intermediate 20.04 20.40 40.44
8 85 Mackenzie James-Smith Rosmini College 21.19 20.98 42.17
9 82 Benjamin Dobbs Rosmini College 21.30 21.43 42.73
10 88 Harry Noonan Rosmini College 22.10 22.37 44.47
Open Boys SNB
Rank Bib # Name School Run 1 Run 2 Total
1 94 Carlo Eible Bayfield Primary School 27.43 27.78 55.21
2 95 Max Christie Bayfield Primary School 37.90 34.37 72.27
96 Winston Bracewell Bayfield Primary School DNS DNS DNS

Thanks to our Sponsors: Amped / McDonald's / Fresh Up / Snowcentre / Ballistics

Leave a Reply

Your email address will not be published.

 
NZTG Gold Member – Snowplanet
Tripadvisor – Certificate of Excellence Winner 2015 – Snowplanet
Qualmark 2017
Snowplanet – Tourism Industry Aotearoa Member
Snowplanet – Hospitality New Zealand Member 2015 – 2016
 

SIGN UP FOR EXCLUSIVE OFFERS

AND RECEIVE THE LATEST NEWS, EVENT DETAILS & SPECIALS